16 Nisan 2019, 12:33 tarihinde eklendi

Cezayirli Fransızlar, Cezayirli mi Fransız mı?

Cezayirli Fransızlar, Cezayirli mi Fransız mı?

Fransızlarla Cezayir Müslümanlarının savaşı, yakın dönem tarihinin herhalde en çok konuşulan işgalci-işgale uğrayan ülkenin halkı, zalim-mazlum, katil-maktul, gaddar-mağdur savaşlarındandır.


Fransa’nın Cezayir’de yaptığı katliamlar, Batı kamuoyunun, hatta vicdan sahibi Fransızların bile midesini bulandırdı.
Bu katliamların tahribatına tarih şahittir. Ancak insanların beynini yıkamak, onların İslam vicdanını, İslam aklını, İslam ahlakını katletmek, onların canına kıymaktan daha ağır bir katliamdır. İzzetbegoviç “Yugoslav hükümeti bize de çok zulmetti. Ama Stalinistlere daha çok zulmetti. Bizim sadece bedenimize işkence ederken onların beynini yıkadı” der.


Fransa, öldürebildiği kadar Cezayirliyi öldürdü; kendisine bağlayabildiklerini bağladı; gerisini yoksulluğa, çaresizliğe sürükledi. Bugünkü Cezayir çoğunluğu işte bu yoksul ve çaresizlerden oluşmaktadır.


Fransa’nın “kendisine bağladıkları” ise İslam dünyasının her noktasında olduğu gibi üretilmiş hain eliti oluşturmaktadır.
Cezayir Başbakanı Amet Uyapya’yı kimden sayacağız? Yoksullardan, çaresizlerden mi yoksa o elitten mi? O elitten ise onu Cezayirli mi göreceğiz yoksa Fransız mı?


İnsan kime benziyarsa ondandır. Birkaç yıl önce Sarkozy hükümetinde sanırım Adalet Bakanı olan bir kadın vardı. “Cezayirli Fransız” diyorlardı onun için. Hani babasını açıklamadığı bir çocuğu karnında onurla taşıdığını söyleyecek kadar düşüktü. Bir de Ermeni tasarısının Fransız Meclisinden geçmesine aracı olan kadın bir parlementer vardı. Onun için de “Cezayirli Fransız” denilir.


Bunların sıfatı, onları tam olarak tarif ediyor. Onlar her ne kadar “Cezayirli” ise de netice itibariyle “Fransızdır.” Sıfatlarındaki sözcüklerin sıralaması onların evveliyat ile akibetlerini son hallerini gayet açık tarif ediyor.

Ya Cezayir Başbakanı?


Herhalde Fransa, bütün Cezayirli Fransızları, Fransa’ya götürecek değildi. Fransa’da işsizlik artsın ve Cezayir gerçek Cezayirlilere mi kalsaydı?


Cezayir kökenli birinin “Cezayirli Fransız” sayılması için illa Fransa’ya mı göç etmesi gerekiyor?


Fransız hükümet ve parlametosundaki o kadınlarla Cezayir Başbakanı arasında hangi değer farkı vardır? Neden onlar ‘Cezayirli Fransız’ sayılırken bu adam, gerçek bir Cezayirli sayılsın? Onu gerçek bir Cezayirli yapan ne olabilir?


Fransa, erken dönemlerde Cezayir’de bir kültür işgali gerçekleştirdi. Eğitim dilini Fransızca yaptı. Cezayirli Fransızlar yetiştirdi.


Onlardan bir bölümü Fransa’ya göç ederken bir bölümü de Cezayir’de kaldı. “Fransızlık”coğrafik bir terim olmadığına göre onlar Fransızdır.


Başbakan, Cezayir’de kalan Cezayirli Fransızlardandır. “Cezayirlilik” maskesi altında İslam’dan koparılıp Fransızlaştırılanlardandır.


İslam dünyasındaki sayısız “ulusalcı Fransız”dan bir ulusalcı Fransızdır. Bunun için Fransızlar gibi konuşuyor, onların hesabına çalışıyor, onların işgal izlerini koruyor. Fransa’nın en büyük politikası Müslümanları milliyetçilikle bölmekti. Bunun için içimizdeki farklı etnik yapılardan Fransızları, karagöz oyununda oynatır gibi oynattı.


Cezayirli Fransız, Fransa’yı destekleyen temize çıkaran bir açıklama yaparken İslam tarihini karalayan bir açıklama yapıyor. Türkiyeli Fransızlar da “Bak, Araplar gavura dost, bize düşman” diyerek oyunu tamamlıyor.


Dışarıdan bakan, Cezayirlilerle Türkler (ya da Müslümanlar) Fransa için birbirine düştü, diyor. Halbuki bu Fransızların, daha doğrusu Fransızlaştırılmışların, son halleri Fransız olanların bir gösterisidir.


Ne yazık ki İslam dünyası, kısmen de olsa bu gösteriye aldanıyor.


Kimse çıkıp da bu adam Cezayir’in İslami FİS Partisi (İslami Selamet Cephesi) karşısında bir seçime girse bin medya aracılığıyla bin dalavere yapsa bile “binde on” oy olmaz: Cezayir’in Müslüman çoğunluğu onun yüzüne tükürür, demiyor.
Adam basbayağı Fransız…. O halde onun Fransa’yı savunmasından daha tabi ne olabilir?

4 Şubat 2012 Doğruhaber Gazetesi 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *