03 Ağustos 2020, 07:47 tarihinde eklendi

Tercihlerimizi Nasıl Yapalım?

Tercihlerimizi Nasıl Yapalım?

Öncelikle bilmek gerek:

Geçmişte biz, teknik bir hata ile daha çok puana bakıyorduk. O hatayı düzelttik: Sıralamaya bakıyoruz.

Başka bir ifadeyle geçmişte, puanımıza en uygun okulu arıyorduk. Bugün ise sıralamamıza uygun okulu bulmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla  bugün, sıralamamıza uygun sıralama yapıyoruz.

Bunu dikkate aldıktan sonra; 

Tercih, bir yönü gönül işi, diğeri yönü teknik olan hassas bir konu. Gönül işi diyoruz. Çünkü her birimizin gönlünden geçen yerler var. Öte yandan gönlümüzden geçen yerlerin önünde bizim sıralamamızdan kaynaklanan teknik engeller var. Ahmed'in gönlünden ODTÜ geçiyor ama sıralamısı ancak Afyon'a denk geliyor! Ahmet'in gönlünden geçen önemlidir. Onu yok sayamayız. Ama bir de sıralama karşılığı var. Ahmet de onu yok sayamaz! Bu çerçevede "Olur"u bulmamız gerek. 

Bu hassasiyetle; 

1. Sıralamamızın okul değeri (getirisi) karşılığıyla birlikte, bize uygun okullar hakkında bir ön araştırma yapacağız.

2. Gönlümüzden geçen okulları, büyüklerimizin, ailemizin ve çevremizin de görüşünü alarak bir kâğıda rastgele dökeceğiz.

3. Kâğıda döktüğümüz okullar arasında sıralamamızı göz önünde bulundurarak bir sıralama yapacağız.

Yani, Ahmet en tepeye ODTÜ'ye yazacak, bunun hiçbir mahsuru yok. Ama bu yıl mutlaka yerleşmek istiyorsa Afyon'u da listesine koyacak... Ben hep en az ilk üç tercihin gönül listesinden seçilmesinden sonrakilerin gerçeçekçi olmasından yanayım! Bunun  çok faydasına gördüm. "Hocam, gelmez ki niye yazayım?" diye direten niceleri oldu. Ama çok sevip de gelmez diye yazmak istemidği okul bir şekilde geldi!

Neyi Tercih Edeceğiz?

Tercihte esas olan, kişinin kendi ana hedefiyle alt hedeflerini bulmasıdır. Bunun için tercih yaparken şu soruları sormamız gerekir?

1. Bu, benim son tercihim midir? Yoksa gelecek yıl bir daha çalışmalı mıyım? (Bu sorunun cevabı tercih listemizi baştan sona değiştirir.)

2. Tercih edeceğim okuldan mezun olmamın ümmete, ülkeye, memlekete, aileme, bana ne katkısı olacak?

3. Tercih ettiğim okulu okuma imkânım var mı?

4. Tercih ettiğim okul, yakın mı uzak mı ve benim için bu iki seçenekten hangisi makul?

 

Neyi Tercih Etmeliyiz?

Önümüzde her zaman geçerli üç alan var:

-Sağlık: Tıp, diş hekimliği, eczacılık…

-Teknoloji: Bilgisayar, tekstil, genetik mühendisliği gibi mühendislikler…

-Eğitim: Öğretmenlikler.

Bu üç alandan sağlık problemsiz. Puanınız yetiyorsa, gönül rahatlığıyla herhangi bir sağlık alanını tercih edebilirsiniz.

Diğer iki alan ise okula ve size göre değişir. Bu alanlarda öne çıkmanız, okulunuzun kalitesi yanında sizin üniversitedeki performansınıza bağlı.

Eğitimde veya bir bilgisayar mühendisliğinde iş sahibi olmak için, hem okulda hem mezuniyet sürecinde hem daha sonraki süreçte çok çalışmayı göze almak durumundasınız. YENİ DÜNYA KOŞULLARINDA HERHANGİ BİR YABANCI DİLİ İYİ ÖĞRENMEDEN YOL ALMAK DA MÜMKÜN DEĞİLDİR. BUNU PEŞİNEN KABULLENMELİSİNİZ.

Öte yandan üniversitelerde az bilinen ama iş alanı çok iyi okullar da vardır. Bu yönde hem rehberlik uzmanlarına danışmanız hem de bireysel araştırma yapmanız iyi olur.

Kararımızı Neye Göre Vereceğiz?

Riski göze alacaksak veya bir yıl daha çalışmak istiyorsak gönül listemizin ütopik olmayan esaslarında ısrar edeceğiz.

Buraya kadar diyorsak, önümüze konan teknik şablondan en yararlı sonuca ulaşmaya çalışacağız. Bunun için oldukça titiz bir araştırmayla bir tercih listesini oluşturup bazı yönleri hoşumuza gitmese bile bağrımıza basacağız.

Allah (cc) yardımcınız olsun…

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *