29 Mart 2020, 13:41 tarihinde eklendi

Çocuklarımıza Hz. Peygamberi Nasıl Anlatalım?

Çocuklarımıza Hz. Peygamberi Nasıl Anlatalım?

Ankara’da öğretmenlik yaptığım yıllarda, başlıktaki kaygıyla siyer kitabı aradım. Ne yazık ki elimizdeki bütün siyer çalışmalarının aslında büyükler için yazıldığını gördüm.

Siyer kitaplar, bir tarih, yer ve insan ismi toplamından ibaretti.

Çocuklar için yazılacak kitaplarda sevgiyi ve ilgiyi artırmak esas iken o günlerde elde olan siyer kitaplarında bilgi vermek öne çıkarılmıştı.

Çaresizlik içinde eleştiri yapmak yerine çocuklar için bir siyer kitabı hazırlamaya karar verdim. Yaklaşık üç yıl boyunca, hemen hemen her gün bir miktar vaktimi abdestli bir hâl üzerine vererek linkini sunacağım çalışmayı yaptım.

Kitabın Özellikleri

Kitap, anne babaların sorumluluk yüklenip çocuklarına her gün birkaç sayfa üzerinden sohbet edecekleri şekilde yazılmıştır. Kitaptan bir gaye de evde siyer üzerinden ebeveynler ve çocuklar arasında bir sohbet imkanı, karşılıklı oturup konuşma imkânı oluşturmaktır.

Kitapta temel İslamî bilgiler siyer tahkiyesi içinde verilmiştir. Dolayısıyla kitapta namaz, hac, zekat gibi ibadetler de metin içinde özenle tanımlanarak verilmiştir.

Kitapta temel bilgiler, gizli veya açık bir şekilde eğitim bilimlerinin tekrar mantığı içinde yerine göre tekrarlanmıştır.

Kitapta her bölümün sonuna salavat konmuş, sohbetin ibadet yönü güçlendirilmiştir.

Kitapta her bölümün önüne dikkat çekme/ bağlama çekme soruları konmuş; bölümün sonuna ise bilgileri pekiştirici farklı soru bölümleri yerleştirilmiştir.

Kitap daha önce yayımlandı, ardından başta Diyanet olmak üzere pek çok kurum tarafından yöntem açısından bir tür taklit edildi. Nihayetinde aynı ad altında dahi benzerleri yazıldı.

Ne yazık ki kitabın yeni baskılarını yapmak mümkün olmadı. Bu vesile ile kitabın hem ilk baskısının pdflerini bazı tashih kusurları ile birlikte; hem tashihli ama resimsiz halini sizinle paylaşıyorum:

 http://abdulkadirturan.com/tema/blog/uploads/reklamlar/kitap_cilt_1.pdf

http://abdulkadirturan.com/tema/blog/uploads/reklamlar/peygamberimi_tanYyorum_2._cilt.pdf

Resimsiz –Tashihli hâl: http://abdulkadirturan.com/tema/blog/uploads/reklamlar/Peygamberimizin_HayatY-Son_Hali-donuYturuldu.pdf

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *