19 Temmuz 2019, 20:04 tarihinde eklendi

Üniversite tercihinde neye dikkat edeceğiz?

Üniversite tercihinde neye dikkat edeceğiz?

Tercih, bir yönü gönül işi, diğeri yönü teknik olan hassas bir konu. Gönül işi diyoruz. Çünkü her birimizin gönlünden geçen yerler var. Öte yandan gönlümüzden geçen yerlerin önünde bizim aldığımız puandan kaynaklanan teknik engeller var.

Bize düşen gönlümüzden geçenleri en uygun şekilde teknik şablona yerleştirmektir. Bu da mutlaka bir rehberlik uzmanına başvurmayı gerektirir.

Bunun için,

1. Puanımızın okul değeri(getirisi) karşılığıyla birlikte bize uygun okullar hakkında bir ön araştırma yapacağız.

2. Gönlümüzden geçen okulları, bizden büyüklerin, ailemizin ve çevremizin de görüşünü alarak bir kâğıda rastgele dökeceğiz.

3. Kağıda döktüğümüz okullar arasında puanımızı da göz önünde bulundurarak bir sıralama yapacağız.

4. Gönül listemizle birlikte bir rehberlik uzmanına başvuracağız. Puanımızı ve gönül listemizi onun önüne koyacağız. Ondan, bu gönül listesini teknik şablona en kârlı olacak şekilde yerleştirmesini isteyeceğiz.

5. Başvurduğumuz rehberlik uzmanından tatmin edici bir yol göstericilik görmemişsek başka bir rehberlik uzmanına başvurmaktan çekinmeyeceğiz.

Neyi Tercih Edeceğiz?

Tercihte esas olan, kişinin kendi ana hedefiyle alt hedeflerini bulmasıdır. Bunun için tercih yaparken şu soruları sormamız gerekir?

1. Bu, benim son tercihim midir? Yoksa gelecek yıl bir daha çalışmalı mıyım?(Bu sorunun cevabı tercih listemizi baştan sona değiştirir.)

2. Tercih edeceğim okuldan mezun olmamın ümmete, çevreme, memleketime, aileme, bana ne katkısı olacak?

3. Tercih ettiğim okulu okuma imkânım var mı?

4. Tercih ettiğim okul, yakın mı uzak mı ve benim için bu iki seçenekten hangisi makul?

Neyi Tercih Etmeliyiz?

Önümüzde her zaman geçerli üç alan var:

-Sağlık: Tıp, diş hekimliği, eczacılık…

-Teknoloji: Bilgisayar, tekstil, genetik mühendisliği gibi mühendislikler…

-Eğitim: Öğretmenlikler.

Bu üç alandan sağlık problemsiz. Puanınız yetiyorsa, gönül rahatlığıyla herhangi bir sağlık alanını tercih edebilirsiniz.

Diğer iki alan ise, okula ve size göre değişir. Bu alanlarda öne çıkmanız, okulunuzun kalitesi yanında sizin üniversitedeki performansınıza bağlı.

Eğitimde veya bir bilgisayar mühendisliğinde iş sahibi olmak için, hem okulda hem mezuniyet sürecinde hem daha sonraki süreçte çok çalışmayı göze almak durumundasınız.

Öte yandan üniversitelerde az bilinen ama iş alanı çok iyi okullar da vardır. Bu yönde hem rehberlik uzmanlarına danışmanız hem de bireysel araştırma yapmanız iyi olur.

Kararımızı Neye Göre Vereceğiz?

Riski göze alacaksak veya bir yıl daha çalışmak istiyorsak gönül listemizin ütopik olmayan esaslarında ısrar edeceğiz.

Buraya kadar diyorsak, önümüze konan teknik şablondan en yararlı sonuca ulaşmaya çalışacağız. Bunun için oldukça titiz bir araştırmayla bir tercih listesini oluşturup bazı yönleri hoşumuza gitmese bile bağrımıza basacağız.

Allah(cc) yardımcınız olsun…

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *